Преглед на някои от основните теми в британския печат (Агенция „Фокус“)
***
Вашингтон. Имигрантите в САЩ може да загубят правото си на пребиваване в страната, ако претендират за социални помощи. Това предвиждат промените в правилата, обявени от държавния глава на САЩ Доналд Тръмп, съобщава британският национален ежедневник The Times.
Критиците твърдят, че новите правила противоречат на обещанието, написано на емблематичната Статуя на свободата: „Дайте ми вашите уморени, бедни, вашите потиснати маси, жадуващи за глътка въздух, злочестите отхвърлени от вашите брегове. Пратете ми бездомните, подхвърляни от бурята, аз вдигам факела до златната врата".
Заветната зелена карта, която предоставя на новодошлите право на работа и която се разглежда като стъпка към гражданството, вече може да бъде отказана на онези, които разчитат на купони за хранителни продукти, помощ за жилище или на държавно здравеопазване.
Репресията срещу имиграцията е сърцевината на кампанията на Тръмп за президентските избори догодина, макар да не спази обещанието да изгради стена по протежение на границата с Мексико заради съпротивата на Конгреса.
***
Лондон. Съветникът по националната сигурност на американския президент Доналд Тръмп - Джон Болтън, заяви, че Великобритания и САЩ биха могли да подпишат отделни секторни сделки за свободна търговия преди всеобхватно споразумение, като начин да помогнат на Обединеното кралство да се справи с последиците от напускането на Европейския съюз на 31 октомври, съобщава националният ежедневник The Guardian.
Болтън каза, че микроспоразуменията, фокусирани върху индустрии като автомобилната, могат да бъдат договорени бързо и ще получат огромна подкрепа и от двете партии в Конгреса. Съответното той заяви след срещата с премиера на Обединеното кралство Борис Джонсън и високопоставени политици от Лондон.
„Крайният краен резултат е всеобхватно търговско споразумение, обхващащо всички търговски стоки и услуги“, заяви Болтън. „Но за да се стигне до него, можем да го направим по сектори, модулно. С други думи, можем да очертаем някои области, в които е възможно да се постигне двустранно споразумение много бързо, много лесно“, обясни съветникът на Тръмп. В други области, като финансовите услуги, сделките може да са по-трудни за постигане, предупреди Болтън.
От редакцията отбелязват, че САЩ за първи път предлагат подобен модел на споразумения. Чрез него те подчертават позицията си към Обединеното кралство, което е изправено пред издигането на търговските бариери с ЕС, най-големият експортен пазар на Обединеното кралство. Преди това САЩ се съпротивляваха срещу идеята за подписване на секторни сделки с ЕС.
На брифинг пред репортери Болтън многократно подчертава евроскептичните тенденции на американската администрация. „Ако има Брекзит без сделка, това би било решение на британското правителство. Бихме го подкрепили ентусиазирано“, увери американският политик.
Главното послание на пътуването му – по думите на самия Болтън – е да предаде желанието на Тръмп да види успешно излизане на Великобритания от структурите на ЕС. „Ние сме с вас“, увери той. „Успехът на Великобритания в излизането от Европейския съюз ще бъде изявление за демократичното управление и конституционното управление. Това е важно за Великобритания. Но това е важно и за САЩ. Така че успешното излизане от ЕС е в наш интерес", допълни Болтън.
***
Лондон. Британски депутати ще се опитат да спрат планираното излизане на Обединеното кралство без сделка от Европейския съюз в съда, пише вестник The Independent.
Именно той ще реши дали делото ще бъде изслушано преди 31 октомври, когато премиерът Борис Джонсън планира да изведе страната от ЕС. Според депутатите опитът на министър-председателя да затвори парламента, за да изведе Великобритания от ЕС е „незаконен и противоконституционен“.
Искът, подкрепен от повече от 70 депутати и противници на Брекзит без сделка, беше одобрен от шотландските съдилища, но неговите инициатори подчертаха, че делото трябва да бъде разгледано час по-скоро заради поставената от Джонсън дата за излизане от ЕС.
***